تبلیغات
وبلاگicon
ازدواج موقت - شخصیت حضرت لوط علیه السلام
تاریخ : دوشنبه 23 مرداد 1391 | 02:56 ق.ظ | نویسنده : صادق

در قرآن 27 بار سخن از حضرت لوط (ع) به میان آمده و او را به عنوان یكی از پیامبران مرسل وصالح خوانده كه در برابر قوم سركش وشهوت پرستی قرار داشت وآنها را به آیین حضرت ابراهیم (ع) فرا میخواند ولی آنها از اطاعت دستورهای او سرپیچی میكردند.

واژه (( لوط )) در اصل از لاط یلوط گرفته شده وبه معنی ارتباط قلبی است بنابراین این پیامبر خدا كه پیوند محكم قلبی با خدا داشت با نام لوط خوانده میشد و به عكس او قومش به لواط وارتباطهای نامشروع آلوده بودند.

حضرت لوط (ع)از خیشان حضرت ابراهیم (ع) بود مطابق پاره ای از روایات برادرزاده یا پسر خاله ابراهیم (ع) بود و طبق بعضی از روایات برادر حضرت ساره همسر ابراهیم (ع) بود. هنگامی كه حضرت ابراهیم(ع)درسرزمین بابل (عراق كنونی)مردم را به یكتاپرستی دعوت نمود لوط نخستین كسی مردی بود كه در آن شرایط سخت به ابراهیم (ع)ایمان آورد وهمواره در كنار ابراهیم (ع)بود و یگانه یار یاور ابراهیم (ع) در دوران مبارزات او با نمرود به شمار می آمد چنانكه ساره نخستین زنی بود كه به ابراهیم(ع)ایمان آورد.

لوط چنانكه ظاهر امر نشان میدهد در همان بابل به دنیا آمد و پس از اعتقاد به حقانیت آیین ابراهیم (ع) ازمبلغین ومدافعین این آیین بود و در این مسیر به مقام ارجمندی ازنبوت و رسالت رسید كه خداوند ( درآیه 133صافات ) مفرماید: همانا لوط  از رسولان بود.

از امام باقر(علیه السلام) نقل شده است :حضرت لوط درمیان قوم خود سی سال سكونت كرد وآنها را به سوی خدا دعوت كرد واز عزاب الهی بر حذر داشت.

لوط مردی سخی بزگوار ومهمان دوست بود ومقدم مهمان راگرامی میداشت. زندگی لوط (ع) با قومش چنانچه كه خاطر نشان می شود از درد ناكترین وتلخترین زندگی ها بود كه آن مرد خدا با كمال مقاومت تحمل كرد وبه مسئولیت ارشادی خود ادامه داد. 

طبقه بندی: احادیث، دانستنی ها، همجنسگرایی،